تبلیغات
مقداد محتشم *وکیل پایه یک دادگستری * 09122593715
مقداد محتشم *وکیل پایه یک دادگستری * 09122593715
 
قالب وبلاگ
نویسندگان

 كودكان در صورت ارتكاب جرم فاقد مسئولیت كیفری‌اند و در صورت ارتكاب جرم تربیت آنان با نظر دادگاه بر عهده سرپرست قانونی‌شان و در صورتی كه دادگاه تشخیص دهد با كانون اصلاح و تربیت اطفال است.

امروزه چه در سطح داخلی و چه از حیث بین‌المللی، مقررات و اصولی برای رسیدگی به جرایم اطفال و حدود مسئولیت كیفری آنان وجود دارد كه همگی با نگاهی اصلاحی می‌خواهند شرایط را برای دوباره اجتماعی شدن این قشر فراهم كنند. حتی در مورد این اشخاص به جای كلمه «بزهكار» از اصطلاح «اشخاص معارض با قانون» استفاده می‌شود

تعریف طفل

صرف نظر از اختلاف عقایدی كه در خصوص سن مسئولیت كیفری و به تبع در تعریف طفل وجود دارد، مطابق مقررات موجود طفل كسی است كه به حد بلوغ شرعی نرسیده است و سن بلوغ شرعی در كشور، برای دختر 9 سال و برای پسر

15 سال قمری است. با این حال رسیدگی به جرایم اشخاص بالغ كمتر از 18 سال همانند افراد نابالغ در دادگاه اطفال صورت می‌گیرد.

مسئولیت كیفری اطفال

كودكان در صورت ارتكاب جرم فاقد مسئولیت كیفری‌اند و در صورت ارتكاب جرم تربیت آنان با نظر دادگاه بر عهده سرپرست قانونی‌شان و در صورتی كه دادگاه تشخیص دهد با كانون اصلاح و تربیت اطفال است.

در صورتی كه طفل مرتكب قتل یا ایراد صدمه بدنی شود عاقله یعنی بستگان ذكور نسبی پدر و مادر یا پدر ( به ترتیب طبقات ارث) مسئولیت پرداخت دیه را دارند. اما اگر كودك مال دیگری را تلف كند از اموال او خسارت وارده جبران می‌شود.

ترتیب رسیدگی به جرایم اطفال

در صورت ارتكاب جرم توسط كودك پرونده كیفری او مستقیماً در دادگاه مطرح می‌شود و تحقیقات مقدماتی از او در دادسرا به عمل نمی‌آید. قانونگذار برای رفاه حال این قشر از جامعه و این كه به صورت تخصصی به جرایم آنان رسیدگی شود، در هر حوزه قضایی یك یا چند شعبه از دادگاه‌های عمومی را برای رسیدگی به جرایم اطفال اختصاص داده است. در این شعبه‌ها فقط به جرایم اطفال و نیز افراد بالغ كمتر از 18 سال رسیدگی می‌شود.

برای رسیدگی به جرایم اطفال ابتدا دادگاه به سرپرست طفل اعلام می‌كند تا همراه او در دادگاه حاضر شود یا این كه برای طفل وكیل معرفی كند. چنانچه سرپرست طفل حضور نیابد یا از معرفی وكیل خودداری كند، دادگاه برای طفل وكیل تسخیری تعیین می‌كند تا از حقوق طفل در دادگاه دفاع كند.

هر گونه تحقیق از طفل توسط قاضی دادگاه صورت می‌گیرد و اقداماتی كه توسط پلیس یا دادسرا برای انجام تحقیقات مقدماتی در خصوص سایر افراد انجام می‌گیرد در خصوص اطفال باید توسط دادگاه صورت گیرد.

اصولاً احضار طفل برای انجام تحقیقات مقدماتی و رسیدگی به جرم از طریق سرپرست او به عمل می‌آید و در صورت عدم حضور طفل جلب می‌شود.

در جریان تحقیقات از طفل اگر ضرورتی به نگهداری از طفل نباشد برای امكان دسترسی به او و جلوگیری از فرارش دادگاه می‌تواند به یكی از ‏روش‌های زیر عمل كند:

- سرپرستش را به حضور به موقع طفل نزد دادگاه ملتزم كند.

- سرپرست طفل یا شخص ثالثی برای آزادی طفل وثیقه‌ای بسپارند.

چنانچه طفل فاقد سرپرست باشد یا سرپرست طفل ملتزم و متعهد نشود یا وثیقه نسپارد و شخص ثالثی نیز حاضر به معرفی وثیقه نشود، دادگاه دستور می‌دهد تا طفل متهم، تا زمان صدور رای و اجرای آن در كانون اصلاح تربیت به صورت موقت نگهداری شود و اگر در حوزه قضایی دادگاه كانون اصلاح وجود نداشته باشد، كودك به تشخیص دادگاه در محل مناسب دیگری نگهداری خواهد شد.

همچنین اگر نگهداری طفل برای انجام تحقیقات و یا جلوگیری از تبانی با سایر همدستان ضرورت پیدا كند دادگاه می‌تواند دستور دهد تا به طور موقت از متهم در كانون مراقبت به عمل آید.

رسیدگی به جرایم اطفال به صورت غیرعلنی است و در دادگاه فقط والدین و وكیل مدافع طفل و شهود و مطلعان و نماینده كانون اجازه حضور دارند. آن هم به تشخیص دادگاه و انتشار جریان محاكمه اطفال در جراید و رسانه‌های گروهی و تهیه فیلم یا عكس از جریان دادرسی یا افشای هویت و مشخصات طفل متهم ممنوع و جرم است و در صورت ارتكاب، شخص یا اشخاص مرتكب به 91 روز تا یك سال حبس یا جزای نقدی از 500 هزار ریال تا 12 میلیون ریال محكوم خواهند شد.

در صورتی كه دادگاه طفل متهم را مقصر تشخیص دهد برابر گزارش‌هایی كه از وضع او از كانون دریافت می‌كند می‌تواند در تصمیمات خود در خصوص او تجدید نظر كند و مدت نگهداریش را در كانون تا یك چهارم تخفیف دهد.

در هر صورت رأی دادگاه اطفال در خصوص اتهام وارده به طفل قابل تجدید نظر در دادگاه تجدید نظر استانی كه دادگاه اطفال در حوزه آن واقع شده است، خواهد بود.‏
 
منبع : روزنامه اطلاعات
طبقه بندی: بانک مقالات،
[ یکشنبه 28 آبان 1391 ] [ 08:26 ب.ظ ] [ مقداد محتشم ]
.: Weblog Themes By Pichak :.

درباره وبلاگ


مشعوف و مسرورم از اینکه امداد و توفیقات بی بدیل و لایتناهی الهی یاریگرم شد تا قدم در راهی گذارم که در این راه با کلک خویش احیاء گر حقوق از دست رفته مستحقی باشم که بلحاظ عدم تسلط بر فنون دادرسی از اثبات حق عاجز گردیده و یاری ام نمود تا فریادگر و زبان گویای مظلومی باشم که جور خصم آه ، را در نهادش نهادینه نموده و اینک از خداوند قادر و متعال مسئلت دارم تا قدم و قلمم را در این وادی مواج و پرتلاطم ، استوار و از لغزش و خطا مصون دارد. ان شاالله

آخرین مطالب
لیست آخرین مطالب
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :
امکانات وب

  • قالب وبلاگ
  • قالب وبلاگ
  • ضایعات